آیا مدیتیشن لاغر میکند? چگونه برای کاهش وزن مدیتیشن کنیم.

آیا مدیتیشن لاغر میکند? چگونه برای کاهش وزن مدیتیشن کنیم.

مدیتیشن، به ویژه مراقبه ذهن آگاهی، می تواند بخشی مفید از برنامه کاهش وزن شما باشد. با گذشت زمان، می تواند به شما کمک کند تغییرات پایداری در عادات غذایی، الگوهای فکری و حتی احساسی که در مورد وزن خود دارید ایجاد کنید.

مدیتیشن تمرینی است که به ارتباط ذهن و بدن برای رسیدن به حس آرامش کمک می کند. مردم هزاران سال است که به عنوان یک تمرین معنوی مدیتیشن می کنند. امروزه بسیاری از افراد برای کاهش استرس و آگاهی بیشتر از افکار خود از مدیتیشن استفاده می کنند.

مدیتیشن می تواند به شما کمک کند که ذهن و بدن خود را بهتر بشناسید. و آگاهی بیشتری نسبت به خودتان داشته باشید.

این افزایش آگاهی، مدیتیشن را به ابزاری مفید برای درک بهتر عادات غذایی شما تبدیل می کند که می تواند منجر به کاهش وزن شود.

برای درک بهتر این سوال که آیا مدیتیشن لاغر میکند؟ و مزایای مدیتیشن برای کاهش وزن و نحوه شروع به ادامه مطلب بروید.

عکس آیا مدیتیشن لاغر می کند ؟

مزایای مدیتیشن برای کاهش وزن چیست؟

مدیتیشن باعث نمی شود یک شبه وزن کم کنید. اما با کمی تمرین، به طور بالقوه می تواند اثرات ماندگاری نه تنها بر وزن شما، بلکه بر الگوهای فکری شما نیز داشته باشد.

کاهش وزن پایدار

مدیتیشن با فواید زیادی دارد. اگر از نظر کاهش وزن نگاه کنیم، مدل مدیتیشن ذهن آگاهی مفیدترین مدل مدیتیشن برای لاغری است. مروری بر مطالعات موجود در سال 2022 نشان می دهد که مدیتیشن ذهن آگاهی روشی موثر برای کاهش وزن و تغییر عادات غذایی است.

احساس گناه و شرمندگی کمتر

مدیتیشن ذهن آگاهی ابزار خوبی برای جلوگیری از افتادن شما در مارپیچ مضر شرم و گناه است، که برخی افراد هنگام تلاش برای تغییر عادات غذایی خود به آن دچار می شوند. مدیتیشن ذهن آگاهی شامل شناخت احساسات و رفتارهای خود برای آنچه هستید، بدون قضاوت کردن خودتان است.

این شما را تشویق می‌کند که خود را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب می‌شوید ببخشید، مانند استرس بعد خوردن چیپس.

مدیتیشن برای لاغری

چگونه می توانم برای کاهش وزن مدیتیشن را شروع کنم؟

هر کسی که ذهن و بدن دارد می تواند مدیتیشن را تمرین کند. نیازی به تجهیزات خاص یا کلاس های گران قیمت نیست. برای بسیاری، سخت ترین بخش صرفاً یافتن زمان است. سعی کنید با چیزی معقول شروع کنید، مانند 10 دقیقه در روز یا حتی یک روز در میان.

مطمئن شوید که در این 10 دقیقه به یک مکان آرام دسترسی دارید. اگر بچه دارید، ممکن است بخواهید آن را قبل از بیدار شدن یا بعد از رفتن به رختخواب فشار دهید تا حواس پرتی را به حداقل برسانید. حتی می توانید آن را در حمام انجام دهید.

هنگامی که در یک مکان ساکت هستید، خود را راحت کنید. شما می توانید در هر موقعیتی که به نظر آسان است بنشینید یا دراز بکشید.

با تمرکز بر نفس خود، توجه خود را بر روی قفسه سینه یا شکم و بالا پایین رفتن کنید. هوا را هنگام حرکت به داخل و خارج از دهان یا بینی خود احساس کنید. به صداهایی که هوا می دهد گوش دهید. این کار را برای یک یا دو دقیقه انجام دهید تا زمانی که احساس آرامش بیشتری کنید.

در مرحله بعد، با چشمان باز یا بسته، این مراحل را دنبال کنید:

 1. یک نفس عمیق بکشید. آن را برای چند ثانیه نگه دارید.
 2. به آرامی نفس خود را بیرون دهید و تکرار کنید.
 3. به طور طبیعی نفس بکشید.
 4. نفس خود را در حین ورود به سوراخ بینی، بالا بردن قفسه سینه یا حرکت شکم خود مشاهده کنید، اما به هیچ وجه آن را تغییر ندهید.
 5. به مدت 5 تا 10 دقیقه روی نفس خود تمرکز کنید.
 6. متوجه خواهید شد که ذهنتان سرگردان است، فقط هنگام سرگردان شدن ذهن دوباره تمرکز خود را بر روی نفس کشیدن بگذارید. و بگذارید فکر و خیال ها دور بشوند.
 7. همانطور که شروع به جمع بندی می کنید، به این فکر کنید که چقدر راحت ذهن شما سرگردان شد. و بعد چقدر آسان بود که توجه خود را به نفس خود بازگردانید.

مزایای مدیتیشن برای کاهش وزن عکس

سعی کنید این کار را بیشتر از روزهای هفته انجام دهید. به خاطر داشته باشید که ممکن است در چند بار اول که این کار را انجام می دهید چندان موثر نباشد. اما با تمرین منظم، آسان‌تر می‌شود و طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

سایر تکنیک های مدیتیشن برای لاغری

در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد که به شما در رویکرد مبتنی بر ذهن آگاهی برای کاهش وزن کمک می کند:

 1. وعده های غذایی خود را کاهش دهید. روی آهسته جویدن و تشخیص طعم هر لقمه تمرکز کنید.
 2. زمان مناسب برای غذا خوردن را پیدا کنید. از خوردن غذا در حال حرکت یا در حین انجام چند کار خودداری کنید.
 3. یاد بگیرید گرسنگی و سیری را تشخیص دهید. اگر گرسنه نیستید، نخورید. اگر سیر شدید، ادامه ندهید. سعی کنید به آنچه بدنتان به شما می گوید گوش دهید.
 4. تشخیص دهید که برخی غذاها چه احساسی در شما ایجاد می کنند. سعی کنید به احساس خود پس از خوردن برخی غذاها توجه کنید. کدام یک باعث خستگی شما می شوند؟ کدام یک به شما احساس انرژی می دهند؟
 5. خودت را ببخش. فکر می کردید که یک پیمانه بستنی حال شما را بهتر می کند، اما اینطور نشد. اشکالی ندارد. از آن درس بگیرید و ادامه دهید.
 6. انتخاب های غذایی متفکرانه تری داشته باشید. قبل از اینکه واقعاً غذا بخورید، زمان بیشتری را صرف فکر کردن در مورد آنچه می‌خواهید بخورید.
 7. به هوس های خود توجه کنید. دوباره هوس شکلات می کنی؟ به رسمیت شناختن هوس های خود می تواند به شما در مقاومت در برابر آنها کمک کند.

حرف آخر

مدیتیشن، به ویژه مراقبه ذهن آگاهی، می تواند بخشی مفید از برنامه کاهش وزن شما باشد. با گذشت زمان، می تواند به شما کمک کند تغییرات پایداری در عادات غذایی، الگوهای فکری و حتی احساسی که در مورد وزن خود دارید ایجاد کنید. سعی کنید 10 دقیقه در روز را برای شروع اختصاص دهید.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)